Biblioteka Lipowa

FINAŁ KONKURSU NA SUPERCZYTELNIKA 2017


W tym roku nasza biblioteka wraz z Gminą Lipowa po raz pierwszy ogłosiła wakacyjny konkurs na Superczytelnika, który zaadresowany został do najmłodszych:) Przez całe wakacje dzieci, które zapisały się do konkursu, wypożyczając książki otrzymywały specjalne naklejki z sową:) W zabawie wzięło udział aż 58 dzieci, z czego do etapu końcowego dotarło 25 osób. Spośród nich wyłoniliśmy 3 osoby, które otrzymały złoty medal Superczytelnika 2017, w kategoriach
1. przedszkolaki i dzieci młodsze
2. uczniowie, którzy ukończyli klasy I-III SP
3. uczniowie, którzy ukończyli klasy IV-VI SP
Wręczenie medali oraz nagród i dyplomów odbyło się podczas tegorocznych Dni Śliwkowej Gminy Lipowa. Poniżej zamieszczamy listę laureatów. Wszystkie dzieci, które nie mogły pojawić się na wręczeniu nagród, zapraszamy po ich odbiór do naszej biblioteki:) Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie za zaangażowanie i promowanie idei czytania!:) Konkurs cieszył się bardzo dużą popularnością, mamy więc nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli Państwa zapraszać do II etapu:)

Lista laureatów:
1. Przedszkolaki i dzieci młodsze
- Złoty medal Superczytelnika 2017 - Karolina Szczotka
- Małgorzata Pietraszko
- Patrycja Wandzel
- Zofia Wojtusiak
- Klemens Damek
- Emilia Rus
- Joseph Teylor
- Maria Matuszek
- Julia Drewniak
- Tomasz Rus
- Jan Strecker
- Paulina Matuszek
2. Uczniowie klas I-III SP
- Złoty medal Superczytelnika 2017 - Marianna Pietraszko
- Julia Zuziak
- Katarzyna Cieślik
- Karol Pietraszko
- Lena Nowak
- Mikołaj Strecker
3. Uczniowie klas IV-VI SP
- Złoty medal Superczytelnika 2017 - Karolina Gowin
- Roksana Gruszka
- Zuzannka Dziki
- Sławomir Semik
- Stanisław Śliwa
- Joanna Michalska
- Katarzyna Śleziak
GRATULUJEMY!:)

II EDYCJA WARSZTATÓW Z WYKONYWANIA BIŻUTERII


Wszystkim osobom, które zapisały się na drugą edycję warsztatów z wykonywania biżuterii, przypominamy, że widzimy się już jutro, o 15:30:)

INWENTARYZACJA


Szanowni Państwo, w związku z inwentaryzacją księgozbioru 21 sierpnia (poniedziałek) biblioteka będzie nieczynna.

KOLEJNE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI


17 sierpnia o godzinie 17:00 zapraszamy na kolejne w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania porozmawiamy na temat najnowszej książki Marii Nurowskiej "Dziesięć godzin".

17 i 18 sierpnia biblioteka nieczynna.


Szanowni Państwo, w związku z inwentaryzacją księgozbioru 17 i 18 sierpnia biblioteka w Lipowej oraz filia biblioteki w Twardorzeczce będą nieczynne.
17 sierpnia o godzinie 17:00 zapraszamy na Dyskusyjny Klub Książki - termin pozostaje bez zmian.

WAKACYJNE WARSZTATY WYKONYWANIA BIŻUTERII


10 sierpnia nasza biblioteka zapełniła się dziećmi i młodzieżą:) Wszystko za sprawą warsztatów, które zostały zorganizowane przez Gminę Lipowa wraz z naszą biblioteką:) Tym razem w ramach projektu "Rozwijamy talenty" dzieci oraz młodzież uczestniczyły w warsztatach z wykonywania biżuterii. Warsztaty poprowadziła Pani Kinga Brzegowy, która na co dzień pracuje z niepełnosprawnymi w Warsztatach Terapii Zajęciowej, gdzie prowadzi jedną z pracowni. Na zajęciach dzieci poznały różne techniki wykonywania biżuterii. Każdy z uczestników własnoręcznie wykonał bransoletkę oraz kolczyki, które po zajęciach wszyscy zabrali do domu. Dziękujemy Pani Kindze za bardzo ciekawe warsztaty, a dzieci zapraszamy do śledzenia naszej strony, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o zajęciach w naszej bibliotece.

ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE NA SUPERCZYTELNIKA 2017


Już za tydzień ruszają Dni Śliwkowej Gminy Lipowa:) Podczas święta naszej gminy zostaną rozdane medale Superczytelników 2017 oraz dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników konkursu, którzy do 16 sierpnia złożą w naszej bibliotece swoje karty zgłoszenia. Na rozdanie nagród zapraszamy w niedzielę, 20 sierpnia o godzinie 17:40 na plac w centrum Lipowej, gdzie odbywać się będzie impreza:)

OSTATNI TYDZIEŃ KONKURSU NA SUPERCZYTELNIKA 2017


Wszystkim uczestnikom konkursu na Superczytelnika 2017 przypominamy, że bawimy się jeszcze tylko tydzień:) Do 16 sierpnia prosimy o złożenie wszystkich kart uczestnictwa, w naszej bibliotece.

 

WAKACYJNE WARSZTATY Z WYKONYWANIA BIŻUTERII


W czwartek, 10 sierpnia o godzinie 15:30 zapraszamy dzieci oraz młodzież na wakacyjne warsztaty wykonywania biżuterii od podstaw. Na zajęciach nauczymy się wykorzystywać różne materiały oraz techniki tworzenia biżuterii, a także własnoręcznie wykonamy bransoletki i kolczyki z przygotowanych ozdób. Nauka i własnoręczne wykonywanie biżuterii jest szczególnie atrakcyjne dla dziewczynek, ale i chłopcy będą mogli się wykazać wykonując prezent dla kogoś bliskiego. Każdy uczestnik zabierze ze sobą własnoręcznie wykonane prace.
Kreatywne wykonywanie biżuterii to idealny pomysł na wakacyjne popołudnie.
WSTĘP WOLNY
Zapisy w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej, pod numerem (33)867 16 74 lub mailowo na bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl.

ANIOŁY W BIBLIOTECE W LIPOWEJ


Od 1 sierpnia do końca miesiąca zapraszamy Państwa na nową wystawę. Tym razem pokazujemy prace Stanisławy Tomczyk z Łodygowic. Pani Stanisława jako miłośniczka sztuki w swoim domu prowadzi Galerię pod Aniołami. Na wystawie zobaczyć można kolekcje jej aniołów, a także piękne, ręcznie malowane przedmioty sztuki użytkowej.
Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

GLINIANE NACZYNIA I OZDOBY POWSTAŁY W BIBLIOTECE


25 lipca odbyły się w naszej bibliotece wakacyjne warsztaty ceramiczne w ramach inicjatywy "Rozwijamy talenty". Zajęcia poprowadziła Pani Małgorzata Gabryel z Żywca. Dzieci poznały podstawy ceramiki oraz własnoręcznie ulepiły gliniane naczynia oraz ozdoby, które po wypaleniu uczestnicy będą mogli zabrać do domu. Dziękujemy za przeprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów Pani Małgorzacie oraz za miłą atmosferę wszystkim uczestnikom!:)

WAKACYJNE WARSZTATY CERAMICZNE


Wójt Gminy Lipowa Jan Góra wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Lipowej serdecznie zapraszają dzieci oraz młodzież na wakacyjne warsztaty ceramiczne, które odbędą się 25 lipca, o godzinie 15:00 w siedzibie biblioteki.
Uczestnicy zajęć poznają techniki przetwarzania i obróbki gliny. Rozpoczynając od najstarszych technik – wygniatania i wałeczkowej, poprzez obtaczanie i toczenie, kończąc na odlewaniu lub wyciskaniu w formach.
W trakcie warsztatów uczestnicy własnoręcznie wykonają przedmioty z gliny, które po wypaleniu otrzymają na własność.
Warsztaty są bezpłatne. Zgłoszenia można dokonać w siedzibie biblioteki, telefonicznie pod numerem (33)867 16 74 lub mailowo na bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl.

NOWY DOMOWNIK BIBLIOTEKI W LIPOWEJJ


Nasza biblioteka ma nowego domownika:)) Od dziś kącika dla dzieci pilnuje Minionek, który bardzo chętnie pozuje do fotografii:)
Zapraszamy !

W piątek, 7 lipca, biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

 

NOWA WYSTAWA


Przez cały lipiec zapraszamy Państwa do naszej biblioteki na wystawę obrazów Pani Teresy Szewczyk. Malarka gościła już w Lipowej ze swoimi obrazami "Kwiaty". Tym razem zaprezentuje pejzaże.
Teresa Szewczyk z domu Wróbel urodziła się i mieszka w Jeleśni. Marzyła o szkole plastycznej i pracy związanej ze sztuką, jednak życie potoczyło się inaczej. Drzemiąca pasja odezwała się po latach. Inspiracje do swoich prac malarskich odnajduje w otaczających ją krajobrazach rodzinnej miejscowości. Często tematem jej prac są również kompozycje kwiatowe. Jej prace zwracają uwagę odbiorcy poprzez indywidualny, swobodny styl oraz harmonijnie zestawione barwy.
Autorka ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie wystawiała swoje prace w rodzinnej miejscowości. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Maroko i Litwie. (archiwum autora).
Talent po Pani Teresie odziedziczył jej syn, Paweł, którego obraz również można podziwiać na trwającej w naszej bibliotece wystawie.
Zapraszamy do oglądania wystawy codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki.

WAKACYJNY KONKURS NA SUPERCZYTELNIKA 2017!:)


3 lipca ruszył w naszej bibliotece konkurs dla dzieci na Superczytelnika 2017:) Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu oraz odwiedzania naszej biblioteki:)

REGULAMIN:


1. Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej.
2. Czas trwania konkursu: 3 lipiec – 16 sierpień 2017.
3. Odbiorcy konkursu:
- konkurs adresowany jest dla czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej - uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków i dzieci młodszych
4. Przebieg konkursu:
-zainteresowani przystąpieniem do konkursu muszą odebrać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej kartę zgłoszenia
-podczas każdego z wypożyczeń uczestnik konkursu jest zobowiązany do posiadania i okazania bibliotekarzowi karty zgłoszenia, na której będzie zbierał specjalne naklejki (1 naklejka = 1 wizyta w bibliotece) oraz gdzie wpisywana będzie ilość wypożyczonych książek (limit jednorazowego wypożyczenia to 7 książek)
- do dnia 16 sierpnia uczestnicy są zobowiązani złożyć uzupełnioną kartę zgłoszenia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej
5. Kryteria przyznania tytułu Dziecięcego Superczytelnika 2017 i wyłonienia zwycięzcy:
W konkursie wybieramy najaktywniejszych czytelników sezonu.
Tytuł Dziecięcego Superczytelnika 2017 przyznany zostanie w trzech kategoriach:
*przedszkolaki i dzieci młodsze
*uczniowie klas I-III szkoły podstawowej
*uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej
Pod uwagę będą brane następujące kryteria:
- systematyczność wypożyczeń
- ilość przeczytanych książek adekwatnych do wieku (do liczby książek nie są wliczane prolongaty)
- terminowość oddawania książek przez czytelnika
- dbałość o wypożyczone książki
6. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest posiadanie własnego konta i karty bibliotecznej(dzieci, które do tej pory korzystały z kart rodziców, muszą mieć założone własne konto).
7. Wyłonienie zwycięzców i rozdanie nagród nastąpi podczas Dni Gminy Lipowa. Dokładna data i godzina zostaną podane na stronie internetowej biblioteki (www.bibliotekalipowa.pl) oraz na facebooku biblioteki (https://www.facebook.com/bibliotekalipowa/).
8. Nagrody
-osoby, które zdobędą tytuł Dziecięcego Superczytelnika 2017 otrzymają złote medale SUPERCZYTELNIK 2017
- dla uczestników konkursu przewidziane są specjalne nagrody oraz dyplomy uczestnictwa w konkursie

Zostań najlepszym czytelnikiem naszej biblioteki i zdobądź nagrodę!

Agnieszka Lingas – Łoniewska w bibliotece w Lipowej.


Dziś późnym popołudniem w naszej bibliotece odbyło się niezwykle miłe spotkanie. Naszym gościem była pisarka Agnieszka Lingas-Łoniewska, która przyjechała do naszych czytelników z Wrocławia. Dyskusja była niezwykle zaciekła, czytelnicy mieli bowiem do Pani Agnieszki mnóstwo pytań. Porozmawialiśmy na temat twórczości pisarki, portalu „Czytajmy polskich autorów”, którego jest założycielką oraz "kondycji" polskiej prozy współczesnej. Po spotkaniu wszystkim zainteresowanym Pani Agnieszka podpisywała książki oraz dokonała wpisu do naszej kroniki. Zamiast kwiatów biblioteka oraz czytelnicy podarowali Pani Agnieszce karmę dla psów, którą w tym półroczu pisarka przekazuje dla Fundacji Pomocy Zwierzętom "Matuzalki". Jeszcze raz bardzo dziękujemy Pani Agnieszce za przyjazd i bardzo miłe spotkanie oraz tę piękną inicjatywę!:)

\

BŁASZCZYKOWSKI W LIPOWEJ!:)


W piątek, 16 czerwca w naszej gminie przebywali wyjątkowi goście. Kuba Błaszczykowski wraz z gośćmi swojej Fundacji "Ludzki Gest" na sali sportowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Twardorzeczce rozegrał wyjątkowy, charytatywny mecz w siatkówkę. W trakcie wydarzenia wolontariusze zbierali środki dla 4-letniego Przemka Gawlińskiego, który od niedawna zmaga się z nowotworem mózgu oraz Daniela Rosiaka z Lipowej i Adrianny Rybus z Ostrego. Mecz zakończył się wynikiem remisowym 2:2. Zawodników na boisko wyprowadzali młodzi zawodnicy ze szkółki piłkarskiej działającej na terenie naszej gminy. Każdy z nich trzymał w ręce klepoka, czyli drewnianą zabawkę wykonaną przez twórców ludowych Wiesławę i Mariana Łobozów, których wystawę od początku czerwca można oglądać w naszej bibliotece. Kuba Błaszczykowski otrzymał natomiast prezent potwierdzający, że książka "Kuba. Autobiografia” jest najchętniej wypożyczaną książką sportową w Gminie Lipowa.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!:)

SPOTKANIE Z PISARKĄ AGNIESZKĄ LINGAS – ŁONIEWSKĄ


W poniedziałek, 26 czerwca o godzinie 17:00 zapraszamy Państwa na spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską.
Wrocławianka pisze książki łączące sensację z romansem, kocha zwierzaki, Within Temptation i jeszcze kilka ostrzejszych dźwięków. Z wykształcenia jest polonistką. Na rynku wydawniczym zadebiutowała powieścią „Bez przebaczenia“. Jest założycielką i prowadzi portal Czytajmy polskich autorów. W 2012 została członkinią Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział Wrocław. Od 2017 jest członkiem Kapituły Literackiego Debiutu Roku.

Książki:
-Bez przebaczenia
-Brudny świat
-Zakręty losu
-Szósty
-Zakład o miłość
-Zakręty losu. Braterstwo krwi
-Zakręty losu. Historia Lucasa
-W zapomnieniu
-W szpilkach od Manolo
-Obrońca nocy
-Łatwopalni
-Przebudzenie
-Szukaj mnie wśród lawendy. Zuzanna
-Wybaczenie
-Myśli moje swobodne
-Skazani na ból
-Szukaj mnie wśród lawendy. Zofia
-Szukaj mnie wśród lawendy. Gabriela
-Jesteś moja dzikusko
-Piętno Midasa
-Zakręty losu: Nowe pokolenie
-Zbrodnie pozamałżeńskie
-Boys from Hell
-Wszystko wina kota!

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

PRZEDSZKOLAKI Z LIPOWEJ OWDWIEDZIŁY WYSTAWĘ ZABAWEK


13 czerwca Wystawę Drewnianych Zabawek Państwa Wiesławy i Mariana Łobozów, którą gościmy w naszej bibliotece, odwiedziły dzieci z Przedszkola w Lipowej:) Wystawa bardzo się podobała, co nas niezmiernie cieszy, ponieważ przygotowana została właśnie z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszej gminy:)

UWAGA!


Spotkanie z pisarką Agnieszką Lingas - Łoniewską, zaplanowana na 14 czerwca zostaje przeniesione na poniedziałek, 26 czerwca, na godzinę 17:00.
Szczegóły wkrótce:)

WYSTAWA DREWNIANYCH ZABAWEK

Z okazji Dnia Dziecka, od 1 czerwca  do końca miesiąca zapraszamy naszych najmłodszych czytelników, ale również "starsze dzieci", do oglądania wystawy drewnianych zabawek Państwa Wiesławy i Mariana Łobozów.

Rodzinne tradycje zabawkarskie Marian Łoboz kultywuje od najmłodszych lat. Tajniki wyrobu i zdobienia zabawek przekazali mu rodzice Władysław i Agnieszka oraz dziadek Józef.
Przy wyrobie i sprzedaży zaangażowana była cała rodzina. Podobnie dzisiaj Marian pracuje z żoną Wiesławą, a umiejętności zabawkarskie przekazał synom Piotrowi i Krzysztofowi.
Łobozowie sprzedawali swoje wyroby na targach i odpustach zarówno w okolicznych miastach (Wadowice, Andrychów, Żywiec), jak i na Śląsku, zaś za pośrednictwem „Cepelii” i „Milenium”, również za granicę. Wykonywali przede wszystkim koniki, karuzele, „klepoki”, ale także bryczki, wozy drabiniaste, kołyski, taczki. Do dotychczasowego asortymentu zabawkarskiego Marian dołożył konia ze skrzydłami – pegaza, konia na biegunach, na kółkach, kaczki, jelonki. Pracując wykorzystuje narzędzia po dziadku i ojcu, dostosowując je do swoich potrzeb.
Marian i Wiesława Łoboz są jednymi z najbardziej znanych twórców ludowych z Żywiecczyzny. Należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, są wielokrotnymi laureatami konkursów związanych bezpośrednio z tematyką drewnianych zabawek ludowych, uczestnikami Targów Sztuki Ludowej, festynów i imprez o charakterze kulturalnym.
Ich prace znajdują się w Galerii Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, w Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Miejskim w Żywcu, Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni, Muzeum Zabawki w Stryszawie.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki:)

WARSZTATY KREATYWNEGO CZYTANIA


Już jutro w całej Polsce obchodzić będziemy Dzień Dziecka:)! Z tej okazji, w ramach naszego comiesięcznego cyklu "Rozwijamy talenty", odbyły się dziś w naszej bibliotece aż trzy spotkania autorskie, połączone z warsztatami kreatywnego czytania. Naszym gościem i zarazem prowadzącą warsztaty była Jolanta Reisch-Klose, autorka książek dla dzieci i dorosłych, redaktorka, tłumaczka z języka angielskiego, założycielka i wykładowczyni Alternatywnej Szkoły Dziennikarstwa i Literatury. Z zawodu dziennikarka, amatorka podróży i przygód i jak sama o sobie mówi bajarka i miłośniczka książek. Pisze książki z myślą o swojej 12-letniej córce Zuzi. W swojej kolekcji ma aż 13 tytułów, m.in. "Przygody kropelki Amelki", "Ćma Beatka szuka mamy", czy "Konie. Suita na cztery kopyta".
Dwa pierwsze spotkania odbyły się w naszej głównej siedzibie w Lipowej, kolejne natomiast w filii w Twardorzeczce.
W spotkaniach brali udział uczniowie ze szkół na terenie Gminy Lipowa: z klasy VI z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Słotwinie, klasy II Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lipowej oraz uczniowie gimnazjum z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Twardorzeczce.
Warsztaty miały za zadanie zaszczepić nie tylko chęć pochłaniania kolejnych książek, a czytania z emocjonalnym zrozumieniem. Jak mawiał bowiem Albert Einstein "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona"...

SPOTKANIE Z MARCINEM MAMONIEM


W piątek, 26 maja odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z Marcinem Mamoniem, dziennikarzem i reportażystą, który przez 6 tygodni więziony był przez Al-Kaidę. Spotkanie połączone było z promocją jego książki "Wojna braci".
Marcin Mamoń w Syrii był od początku wojny dwukrotnie - w 2012 roku i ponownie w 2015. W czasie ostatniego pobytu razem z fotografem Tomaszem Głowackim - przyjacielem i częstym towarzyszem podróży - zostali porwani przez syryjski odłam Al-Kaidy. Dzięki staraniom przyjaciół reportera oraz polskich służb odzyskali wolność i tego samego roku wrócili do kraju.
Bardzo dziękujemy Panu Marcinowi za przyjazd do naszej biblioteki - to było niezwykle ciekawe spotkanie!:)
Wszystkich mieszkańców Gminy Lipowa oraz wszystkich zainteresowanych zachęcamy natomiast do uczestnictwa w kolejnych cyklicznych spotkaniach w naszej siedzibie:)

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI


W czwartek, 18 maja w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Omawialiśmy książkę "Pianistka" Elfride Jelinek.

Na kolejne spotkanie zapraszamy wyjątkowo w środę, 14 czerwca. O godzinie 16:00 spotkamy się z klubowiczami na dyskusji na temat książki "Pandora w Kongu" Alberta Sancheza Pinola. O godzinie 17:00 wszystkich chętnych zapraszamy z kolei na otwarte spotkanie autorskie z pisarką Agnieszką Lingas- Łoniewską.

SPOTKANIE Z MARCINEM MAMONIEM – DZIENNIKARZEM PORWANYM PRZEZ AL-KAIDĘ

W piątek, 26 maja o godzinie 17:00, Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej wraz z Gminą Lipowa zapraszają Państwa na spotkanie z Marcinem Mamoniem, dziennikarzem porwanym w 2015 roku w Syrii przez Al-Kaidę.


Marcin Mamoń - polski reżyser dokumentalista i dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w PWSTiF w Łodzi (1997). Ukończył Dokumentalny Kurs Mistrzowski Andrzeja Fidyka (1997). Jest freelancerem - reżyserem niezależnym, autorem filmów dokumentalnych, producentem. Pracuje w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi m.in. w Syrii, Iraku, Ukrainie, Czeczenii, na Kaukazie, w Afganistanie, Pakistanie, Somalii, Strefie Gazy, Kongo (DRC) itd. Należy do organizacji Reporters Without Borders oraz Frontline Freelance Register. Współpracował m.in. z TVN, TVP, BBC, Channel 4, VPRO (Holandia), WDR, The Intercept ( USA). Publikował m.in. w Rzeczpospolita, tygodnikach "Uważam Rze", "W sieci", "Do Rzeczy". W 2005 aresztowany w Rosji - na Kaukazie. W 2013 był przetrzymywany w Egipcie. W 2015 porwany wraz z operatorem Tomaszem Głowackim na terenie Syrii przez Dżabhat an-Nusra (Syryjska al-Kaida). Mężczyźni zostali uwolnieni 25 grudnia 2015 r.
Historia porwania opisana jest w książce Mamonia "Wojna braci".

W piwnicy, nie wiedząc, czy we śnie, czy na jawie, myślałem o żonie, o liście osób i kontaktów, którą jej zostawiłem na wypadek, gdybym zniknął. Jak to wszystko przetrwa? Co zrobi? Mogłem mówić, ale tylko w myślach. Mówiłem: zrób to, potem to… Wysyłałem jej słowa w modlitwach i w ciszy, wtedy kiedy nikt się nami nie interesował, o nic nie pytał. W chwilach spokoju, gdy nie bombardowali. W ciszy przed bitwą, którą z upływem czasu słychać było coraz bliżej, wyraźniej i głośniej.

Tytułowi bracia to nieformalna społeczność wszystkich bojowników, których pomimo różnic łączą wspólne ideały. Nazywają się braćmi, nawet jeśli nigdy się nie spotkali. Nie znają swoich imion, najwyżej pseudonimy. Walczą na różnych frontach, w innych organizacjach, mówią różnymi językami. Mają wszystkich przeciwko sobie, a jednak wciąż się nie poddają.

Kim są ludzie, którzy, powołując się na Allaha, toczą wojnę na całym świecie? Dlaczego powstańcy walczący kiedyś o wolność stali się dżihadystami? Ilu z nich jest narzędziem w rękach służb specjalnych? Co jest źródłem determinacji braci, braku skrupułów, a w końcu okrucieństwa? Dlaczego porywanie ludzi, torturowanie i zabijanie zakładników dla niektórych z nich nie jest niczym nagannym?

Mamoń pisze o swoich wieloletnich doświadczeniach z braćmi. Niektórzy już nie żyją, inni są na szczytach list poszukiwanych terrorystów. Opowiada o pobycie w obozie szkoleniowym dla ochotników islamskich w Gruzji i Czeczenii, o nocnych spotkaniach z dżihadystami.

Opisuje też szczegóły swojego porwania i uwolnienia.

Marcin Mamoń tematyką Bliskiego Wschodu i terroryzmu zajmuje się od ponad 20 lat

– jako jedynemu polskiemu i jednemu z pierwszych dziennikarzy na świecie udało mu się dotrzeć do wielu ważnych przywódców islamskich bojowników i zdobyć ich zaufanie. Wojna braci to także wstrząsająca relacja naocznego świadka konfliktu w Syrii
– o zbrodniach popełnianych przez reżim Al-Asada i nierównej walce toczonej przez rebeliantów.


Niesamowita lektura i wyjątkowe zdjęcia Tomasza Głowackiego. "Wojna braci" to opowieść o wspólnocie ponad granicami państw, prawdziwym niepokojącym braterstwie broni.

WARSZTATY ZDROWIA

W poniedziałek, 15 maja o godzinie 17;00, zapraszamy do siedziby naszej biblioteki na bezpłatne warsztaty zdrowia firmy Siberian Health.
Każdy zainteresowany będzie mógł bezpłatnie wypróbować balsamy, kosmetyki i inne produkty na bazie ziół rosnących w dzikiej przyrodzie Syberii. Przedstawiciel firmy przekaże informacje na temat ich działania i skuteczności.
Kosmetyki te nie posiadają siarczanów, parabenów, ftalanów, syntetycznych substancji zapachowych oraz sztucznych barwników.

Pierwszą powieść autor pisze dla siebie


Pierwszą powieść autor pisze dla siebie, czyli  relacja ze spotkania autorskiego z Edytą Świętek.


     8 maja to Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Święto zapoczątkowane zostało w 1985 roku, przy udziale Okręgowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we Wrocławiu. Dzień ten jest okazją do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć środowisk bibliotekarskich, jak i refleksji o tożsamości tychże placówek i ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego. 
     W tym dniu, zwanym potocznie dniem bez kar w bibliotekach, Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej w ramach tegorocznego ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, gościła autorkę popularnych powieści obyczajowych – Panią Edytę Świętek. Dla miłośników pisarstwa Pani Edyty była to nie lada gratka, tym bardziej że w gronie sympatyków i czytelników znalazła się koleżanka po piórze - Pani Hanna Greń, autorka powieści kryminalno-obyczajowych, która przyjechała z Bielska-Białej. Obie pisarki współpracują z Wydawnictwem Replika.
     Przypominam, że Pani Edyta zadebiutowała w 2010 roku książką Zerwane więzi (Wydawnictwo Black Unicorn, 2010).
Na uwagę zasługuje fakt, że autorka postanowiła całość swojego wynagrodzenia ze sprzedaży powieści pt. Bańki mydlane przekazać na cele charytatywne, a dokładnie na Hospicjum im. Świętego Łazarza w Krakowie.
     Cień burzowych chmur. Spacer Aleją Róż tom I (Wydawnictwo Replika, 2017) to czternaste dziecko literackie pisarki, a niebawem, 23 maja 2017 roku będzie miała miejsce oficjalna premiera II tomu sagi Spacer Aleją Róż – Łąki kwitnące purpurą.
     Pani Edyta pisze powieści obyczajowe, z domieszką wątków kryminalnych, w których zazwyczaj miejscem akcji jest Kraków, skąd pochodzi i okolice - popularna Dzielnica XVIII Nowa Huta, podobno niegdyś najniebezpieczniejsza dzielnica krainy Smoka. Sama pisarka wyznaje:
,,Nowa Huta zawsze była niepokorna i buntownicza. Stalin założył sobie, że to będzie typowe socjalistyczne miasto bez Boga, bez kościoła, a mieszkający tam ludzie będą szablonowi. Ten plan totalnie mu nie wyszedł. Bo czym bardziej się ludziom zakazuje, tym większy jest ich opór i sprzeciw.  Ja tę przekorę ludzką również chciałam ukazać w powieści.”
     Pani Edyta w rozmowie podkreślała niesłabnący z biegiem lat sentyment do tego miejsca, w którym przez jakiś czas mieszkała. Do dziś, jak mówi, urzeka ją zabudowa Nowej Huty, a zwłaszcza kamienice z tajemniczymi, olbrzymimi  podwórzami kryjącymi się za niepozornymi bramami wjazdowymi. Podobnie jest z historią tego miejsca. Jak tłumaczy, sporo ludzi poznało historię Nowej Huty oglądając film o Karolu Wojtyle, bo jak wiadomo, papież był bardzo mocno związany z walką o tamtejszy kościół, czy chociażby z filmu ,,Człowiek z marmuru”, który, nie ukrywa, był jedną z inspiracji.
     Nie obyło się bez pytań o sam proces powstawania książki, warsztatowość i swoistego rodzaju dyscyplinę pisarską. Do tablicy,  jak zawsze wezwał Szymon J. Wróbel, pytając o słynne cztery miesiące:
      ,,Jeżeli są przygotowane materiały i plan, którego mniej lub bardziej się trzymam (zazwyczaj plan sobie a bohaterowie sobie, istnieje ryzyko, że gdzieś tam wymkną się autorowi spod kontroli, chociaż wiadomo w tych głównych, ramowych wydarzeniach, które dla nich są przewidziane muszą brać udział), to cztery miesiące wystarczy na napisanie powieści, tylko że trzeba się zdyscyplinować, zwłaszcza jak się pracuje zawodowo. Wygląda to tak, że po powrocie z pracy jestem przez chwilę ,,dla domu i  rodziny”, a potem włączam komputer z myślą o tym, że mam do napisania 10 tysięcy znaków i dopóki tego nie napiszę nie kładę się spać. Czasami jest tak, że napiszę więcej niż te założone 10 tysięcy i to jest fajne, a innym razem siedzę: napisałam już tysiąc znaków, zerkam co na facebooku, szukam jakiejś piosenki, odpisuję na wiadomości itd. Wygląda to tak jakbym wyszukiwała sobie pretekstów, by nie pisać, włączony Internet wciąż rozprasza, ale staram się zazwyczaj przestrzegać tej dyscypliny i pisać, przy czym już od bardzo dawna nie zdarza mi się pisać w święta i weekendy, bo to jest czas dla rodziny. Chyba że mam nóż na gardle i np. jakąś pilną redakcję do zrobienia, to wtedy zdarza mi się zarywać weekend, ale to są wyjątki od reguły. (…) Pisząc książkę, zawsze myślę o czytelniku. O tym dla kogo piszę. Zawsze wybieram sobie jakąś grupę docelową, czy to ze względu na wiek, czy pozycję społeczną i staram się dopasować treść do odbiorcy. Np. po napisaniu fabuły ustalam  rozdziały, to są detale warsztatowe bardzo indywidualne. (…) Pisząc, zwracam uwagę na to, by poszczególne sceny i wątki nie były zbyt długie, to pewnego rodzaju kosmetyka. Staram się pisać zza głowy jednej postaci, potem drugiej, by uniknąć monotematyczności, by zaciekawić czytelnika, a nie nużyć go. To jest ważne w sytuacji, gdy stosuje się narrację pierwszoosobową.” Hania Greń przyznała, że stroni od tego rodzaju narracji. Co prawda próbowała, ale w jej przypadku zwycięża narracja trzecioosobowa i czas przeszły.
     Autorka przyznała, że jednym z karkołomnych zadań jest wymyślanie imion i nazwisk bohaterów. Czasem zdarza jej się zmieniać imię gdy książka już jest gotowa do druku. Wiążą się z tym komiczne sytuacje:
,,Kiedyś poszłam na skróty, w Wordzie jest taka opcja, że można zamieniać słowa. Wymyśliłam sobie postać o imieniu Marek, po czym postanowiłam Marka zmienić na Mariusz. Używając tej opcji, Word pozmieniał mi wszystkie wyrazy i powstały w ten sposób  dziwne słowne twory jak np. zakamariusz w miejsce zakamarka. Czasem na potrzeby charakterystycznego bohatera stosuję zlepek słów np. Roman Tyczny, który szybko wymówiony zamienia się w przymiotnik.”
     Książki Pani Edyty bardzo łatwo można zaszufladkować, jako typową literaturę dla kobiet. Jedną z przyczyn tego zjawiska mogą być projekty okładek, bardzo kobiece, by nie pokusić się o stwierdzenie infantylne. Pisarka wyznała, że sama w pewnym momencie się zbuntowała i poprosiła wydawnictwo o zmianę szat graficznych kolejnych pozycji. W ten sposób Cappuccino z cynamonem  (Wydawnictwo Replika, 2015) czy Miód na serce (Wydawnictwo Replika, 2016) różnią się znacząco wzorami okładek od poprzednich.
,,Cień burzowych chmur to z założenia miała być literatura uniwersalna, dla starszej młodzieży, z uwagi na pewne wątki drastyczne, więc taki dziewiętnastolatek z powodzeniem może już przeczytać moją powieść, choćby po to, aby wiedzieć, że naprawdę tak kiedyś było. Bardzo chętnie po moje książki sięgają mężczyźni, zwłaszcza po Cienie przeszłości i Noc Perseidów, dlatego że tam bohaterami w większości są mężczyźni, a kobiety są drugoplanowe. Odbieram dużo sygnałów od panów, że to są interesujące powieści. Mam kilku czytelników płci męskiej, którzy kupują książki bezpośrednio ode mnie, z dedykacją. Wyczekują na te powieści i zawsze jest z ich strony pozytywny odzew oraz pytanie kiedy następna książka. Nie ukrywam, jest to bardzo sympatyczne. Przy czym panowie są bardziej powściągliwi w wyrażaniu emocji. ”
     Masce literatury kobiecej zaprzecza również Hanna Greń, subiektywnie podkreślając, że taka klasyfikacja jest krzywdząca, ponieważ zwykle przywodzi na myśl romanse i słodkie historie, a te są dalekie od treści książek Pani Edyty.
     Pisarka wyznała również, że zwraca uwagę na tytuły swoich powieści, by były adekwatne do treści oraz korespondowały z całością opowiadanej fikcyjnej historii. Wyjaśnia:
,,Miałam problem z ustaleniem tytułu powieści Noc Perseidów. Tekst był gotowy do druku, lecz nie miałam pomysłu na tytuł.  I tak spacerując z mężem wieczorami, a to był sierpień, gorące noce, okres spadających gwiazd, pomyślałam – Noc spadających gwiazd, ale to tak pospolicie brzmi. Lepiej Noc Perseidów i tak już zostało. Potem w treści wystarczyło nawiązać w kilku miejscach do nich, żeby była spójna całość, i gotowe.”
     Jedną ze spraw, na którą notabene Szymon J. Wróbel zwrócił uwagę, jest kontakt pisarza z czytelnikiem. Z uwagi na specyfikę tego zawodu, ci którzy decydują się go uprawiać, powinni mieć to na uwadze. Sama Pani Edyta przyznała, iż relacje tego typu są potrzebne:
,,Wychodzę z założenia, że jednak pisarz potrzebuje kontaktu z ludźmi, po pierwsze żeby wiedzieć czego czytelnicy oczekują, a drugiej strony kontakt ze światem zewnętrznym jest źródłem nowych pomysłów, bodźców potrzebnych do napisania kolejnej książki. Czasem wystarczy zasłyszane zdanie czy epizod, by zrodził się temat kolejnej powieści. (…) Bardzo często, gdy zobaczę kogoś na ulicy, w tramwaju, nie znam tego człowieka, ale spodoba mi się wygląd i od razu dorabiam do niego historię trzy pokolenia wstecz, osadzam go w mojej fabule i daję mu drugie życie. W Cieniach przeszłości (Wydawnictwo Replika, 2014)główny bohater męski, Adam Zachara ma swój pierwowzór na scenie muzycznej. Jest nim Tomasz Kłaptocz, współzałożyciel oraz były frontman zespołu Akurat, od 2009 roku wokalista zespołu Buldog. Podobnie w książce Cappuccino z cynamonem (Wydawnictwo Replika, 2015), jeden z męskich bohaterów fizycznie to jest chłopak, który mieszka w mojej wsi. Znamy się, parę razy rozmawialiśmy, on o tym nie wie, a z treści też ciężko byłoby mu się domyślić, tym bardziej że fikcyjna postać to łotr i przeciwieństwo tego pana. Po prostu jego fizyczność pasowała mi do mojego bohatera.  Nie da się wszystkiego wymyślić od podstaw,  nie przenoszę jednak historii z życia prywatnego do książek. Czasami zdarzy się drobna prywata, ale wtedy zmieniam kontekst. (…) Ukierunkowanie na samo pisanie, brak kontaktu z ludźmi moim zdaniem wypala szybko. Poza tym, takie spotkania autorskie dodają skrzydeł. Zawsze jakieś miłe słowo się usłyszy i sam fakt, że kogoś interesuje to co ja robię i o czym piszę, jest motywujący. To jest bardzo ważne.”
     Mnie osobiście interesował początek drogi pisarskiej Pani Edyty. Skąd pomysł by pewnego dnia usiąść i napisać książkę. Ponieważ ilu pisarzy, tyle impulsów twórczych nie sposób było o to nie zapytać:
,,O tym, że będę pisać wiedziałam już jako dziecko. Zawsze fascynował mnie świat książek. Wtedy też podjęłam pierwsze próby literackie, ale cenzura lat nastoletnich skutecznie je zweryfikowała, w konsekwencji nie zachowało się nic z tych pierwszych tekstów. A szkoda. Do pisania przymierzałam się przez parę ładnych lat. Dwudziestolatce zabrakło cierpliwości, a pisanie wbrew pozorom dobrej zabawy, jest nudnym zajęciem. Czasami trzeba w klawiaturę uderzyć z milion razy, aby powstała powieść. Bardzo ważne jest też doświadczenie. To co się przeżyło lub zaobserwowało u innych okazuje się bardzo pomocne. Młody człowiek jest bardziej emocjonalny, patrzy na świat przez serce, do wielu rzeczy podchodzi z dużym zaangażowaniem uczuciowym, a w późniejszych dekadach to podejście staje się racjonalne. Nie wyobrażam sobie, by kobieta która nie urodziła dziecka w sposób wiarygodny oddała emocje, pisząc o porodzie. Ona może sobie to wyobrazić. W 2008 roku mieliśmy kryzys ekonomiczny, który sparaliżował gospodarkę, a ja straciłam wtedy pracę. Zmaterializowało mi się mnóstwo wolnego czasu, a ponieważ już wcześniej miałam na koncie jakieś próby literackie: coś zaczynałam ale nie kończyłam z braku wolnego czasu i cierpliwości, stwierdziłam, że może warto byłoby wrócić do pisania i potraktować to jako terapię w przerwach pomiędzy poszukiwaniem pracy. A może coś z tego wyjdzie? No i tak zaczęła się przygoda z pisaniem.”
     Pani Edyta wyznała, że pisanie jest jak narkotyk, jest to pewnego rodzaju uzależnienie. Wciąż przychodzą jej do głowy nowe pomysły, a każdy z nich domaga się pierwszeństwa. Można to porównać do zjawiska samonapędzającej się kuli śniegowej. Najtrudniej jest napisać pierwszy tekst, panuje nawet przeświadczenie, iż pierwszą powieść autor pisze dla siebie, by wyrzucić traumy z dzieciństwa. Pojawiają się również kryzysy, zwłaszcza w przerwach między kolejnymi powieściami, wynikające z braku mobilizacji lub wysoko postawionej poprzeczki przez autora, np. w sytuacji pozytywnych recenzji - obawa by kolejna książka nie okazała się gorsza. Pojawia się w tyle głowy lęk, że temu wyzwaniu się nie podoła. Poza tym pisząc sagę, autor zżywa się z bohaterami i trudno jest się z nimi rozstać. Sposobem na negatywne recenzje czy komentarze jest ich unikanie. Jeżeli czytelnikowi zależy na dotarciu do autorki ze swoją opinią i chce by takowa recenzja pojawiła się na blogu pisarki, może napisać do Pani Edyty.
Klaudia Wiercigroch-Woźniak

LAUREATKA ORDERU UŚMIECHU W NASZEJ BIBLIOTECEJ


10 maja, w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek odwiedzili nas najmłodsi czytelnicy z Gminy Lipowa. Grupa sześciolatków wraz z opiekunami przyjechała do nas z Przedszkola w Lipowej. Okazją do spotkania były warsztaty poprowadzone przez laureatkę Orderu Uśmiechu, Panią Władysławę Klinowską ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. Pani Władysława przeczytała dzieciom swoje bajeczki: "Rudy kotek" oraz "Cztery pory roku". Po konkursie z nagrodami ze znajomości treści bajek, dzieci miały za zadanie zilustrować pory roku. Powstałe rysunki zostaną umieszczone w specjalnej książeczce, którą na pamiątkę każde dziecko otrzyma jeszcze przed zakończeniem roku

KWIATY POLSKIE W GOBELINIE – NOWA WYSTAWA


Przez cały maj zapraszamy Państwa na wystawę "Kwiaty polskie w gobelinie" ze zbiorów Pani Władysławy Klinowskiej. Autorka, posiadaczka Orderu Uśmiechu, od lat związana jest ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej.
Zachęcamy do odwiedzenia naszej biblioteki i obejrzenia tych pięknych i precyzyjnych dzieł. Gobeliny zanikają, coraz mniej osób potrafi je wykonywać. Świetną okazją do zobaczenia ich na żywo jest właśnie ta przyciągająca uwagę, wiosenna wystawa. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki.

AUTORKA POWIEŚCI OBYCZAJOWYCH W LIPOWEJ


Wczoraj, w ramach rozpoczynającego się właśnie Tygodnia Bibliotek oraz dokładnie w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek odbyło się u nas kolejne w tym roku spotkanie autorskie. Tym razem naszym gościem była , autorka powieści obyczajowych, m.in. "Cienie przeszłości", "Bańki mydlane", "Tam, gdzie rodzi się miłość", "Cappuccino z cynamonem", czy "Cień burzowych chmur". Z Panią Edytą rozmawialiśmy na temat jej Edyta Świętekpisarskiej kariery oraz początków jej przygody z piórem. Poruszyliśmy także bardzo ważne kwestie związane z obecnym czytelnictwem. Było to niezwykłe spotkanie, ponieważ przy naszym "literackim stole" pojawiła się także Hanna Greń, wydawnicza koleżanka Pani Edyty, która przyjechała do nas specjalnie na spotkanie z Bielska-Białej, a która również w tym roku gościła w naszej bibliotece ze swoją sagą kryminalną.
Bardzo dziękujemy Pani Edycie za niezwykłą rozmowę i spotkanie oraz zapraszamy w nasze tereny częściej:) Dziękujemy także wszystkim zainteresowanym czytelnikom, którzy przybyli do naszej biblioteki i przyłączyli się do dyskusji:)

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

Informujemy, że w piątek (28 kwietnia) biblioteka czynna będzie do godziny 16:00.

2 maja (wtorek) biblioteka nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z EDYTĄ ŚWIĘTEK.


Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek zaprasza na spotkanie autorskie z pisarką Edytą Świętek. Spotkanie odbędzie się 8 maja 2017r.(poniedziałek), o godzinie 17:00.
Edyta Świętek - polska pisarka, autorka powieści obyczajowych, w tym historii z wątkiem kryminalnym. Urodziła się 18 grudnia 1975 w Krakowie. Z wyróżnieniem ukończyła Zarządzanie Firmą na Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego. Jest aktywna zawodowo, jednocześnie tworząc powieści. Jej pasją jest bieganie. Udziela się charytatywnie – całkowity dochód z całości wynagrodzenia autorskiego, objętego umową wydawniczą, pochodzącego ze sprzedaży powieści Bańki mydlane został przekazany na konto Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Tworzy powieści obyczajowe osadzone we współczesnych realiach. Najczęściej miejscem akcji jest Kraków i okolice. Edyta Świętek jest autorką powieści:

Zerwane więzi
• Alter ego
• Wszystkie kształty uczuć
• Zakręcone życie Madzi Kociołek
• Cienie przeszłości
• Bańki mydlane
• Tam, gdzie rodzi się miłość
• Zanim odszedł
• Tam, gdzie rodzi się zazdrość
• Cappuccino z cynamonem
• Noc Perseidów
• Wszystkie kształty uczuć
• Miód na serce
• Cień burzowych chmur

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Zapraszamy mieszkańców Gminy Lipowa oraz wszystkich zainteresowanych.

WIECZÓR POEZJI Z RAFAŁEM RÓŻEWICZEM.


W dniu 20 kwietnia o godzinie 17:00 rozpoczął się w naszej bibliotece "Wieczór poezji z Rafałem Różewiczem". Było to bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie. Oprócz rozmowy o stanie polskiej współczesnej poezji, można było usłyszeć także wiersze z tomiku "Państwo przodem", które przeczytał dla nas sam autor. Po zakończeniu spotkania, każdy zainteresowany mógł otrzymać od poety autograf. Wszystkich, którym nie udało się dotrzeć na spotkanie, zapraszamy do naszej biblioteki, gdzie można już wypożyczyć tomik autora, ze specjalną dedykacją dla wszystkich naszych czytelników. Bardzo dziękujemy Panu Rafałowi za przybycie do naszej biblioteki i zapraszamy w nasze
okolice częściej.

KOLEJNE SPOTKANIE DKK.


W czwartek, 20.04 odbyło się kolejne w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Omawianą pozycją była książka "Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę" Agnes Martin-Lugand. Na kolejne spotkanie zapraszamy jak zwykle w trzeci czwartek miesiąca, 18 maja, o godzinie 17:00. Dyskutować będziemy na temat książki "Pianistka" Elfriede Jelinek, która w 2004 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.

WIECZÓR POEZJI Z RAFAŁEM RÓŻEWICZEM


Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej serdecznie zaprasza 20.04.2017 r. o godzinie 17:00 na "Wieczór poezji z Rafałem Różewiczem. Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszego tomiku autora "Państwo przodem". Oprócz rozmowy posłuchać będzie można także wierszy zaproszonego poety.
Rafał Różewicz publikował w "Odrze", "Wakacie", "Arteriach", "Akancie", "Redzie", "Cegle", "Szafie", "Pressjach", "Zeszytach Poetyckich", "Pomostach", "artPAPIERZE". Nominowany do nagrody głównej XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina 2013 za projekt tomu "Product placement". Laureat pierwszej nagrody XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. K.K. Baczyńskiego 2014. Wyróżniony w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji" 2015 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2014 za tom "Product placement". Za ten sam tom był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 w kategorii debiut roku oraz do Nagrody Kulturalnej Gazety Wyborczej wARTo 2015. Tłumaczony na język ukraiński.

ŻYCZENIA


Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, obfitości na świątecznym stole, smacznego jajka oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie, wszystkim naszym czytelnikom
życzy
dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Irena Zych wraz z pracownikami.

PRACA BIBLIOTEKI W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM


Informujemy, że w Wielki Piątek, 14.04, biblioteka będzie nieczynna. W celu wypożyczenia książek na święta zapraszamy więc do czwartku, do godziny 16:00.

WIECZÓR POEZJI Z RAFAŁEM RÓŻEWICZEM


Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej serdecznie zaprasza 20.04.2017 r. o godzinie 17:00 na "Wieczór poezji z Rafałem Różewiczem. Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszego tomiku autora "Państwo przodem". Oprócz rozmowy posłuchać będzie można także wierszy zaproszonego poety.
Rafał Różewicz publikował w "Odrze", "Wakacie", "Arteriach", "Akancie", "Redzie", "Cegle", "Szafie", "Pressjach", "Zeszytach Poetyckich", "Pomostach", "artPAPIERZE". Nominowany do nagrody głównej XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina 2013 za projekt tomu "Product placement". Laureat pierwszej nagrody XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. K.K. Baczyńskiego 2014. Wyróżniony w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji" 2015 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2014 za tom "Product placement". Za ten sam tom był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 w kategorii debiut roku oraz do Nagrody Kulturalnej Gazety Wyborczej wARTo 2015. Tłumaczony na język ukraiński.

WYSTAWA DLA PASJONATÓW FANTASTYKI.


Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Gminą Lipowa oraz Akademią Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki Jedi-Takeda zaprasza na nową wystawę.
Tym razem zapraszamy pasjonatów fantastyki, Star Wars oraz kultury Dalekiego Wschodu. Jest to wystawa kolekcjonerska, w skład której wchodzą liczne plakaty, figurki, modele i wiele, wiele więcej:)
Zapraszamy dzieci, młodzież, ale także dorosłych zainteresowanych fantastyką. Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki (poniedziałek - czwartek 8-16, piątek 8-18).

WARSZTATY WIELKANOCNE


W piątkowe popołudnie do naszej biblioteki zagościła wiosna:) Odbyły się warsztaty wielkanocne - dzieci, młodzież oraz dorośli własnoręcznie wykonali piękne pisanki oraz wiosenne kwiaty.

LEKCJA BIBLIOTECZNA Z UCZNIAMI SZKOŁY W  SŁOTWINIE.


W dniu 21.03 w naszej bibliotece gościli uczniowie klasy IV i V z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Słotwinie. Młodzież przyjechała do nas na lekcję biblioteczną. Uczniowie zapoznali się z zasadami funkcjonowania naszej biblioteki, poznali regulamin placówki, a także stworzyli specjalną planszę z "Życzeniami książki". Na końcu spotkania, uczniowie, którzy byli u nas po raz pierwszy, założyli karty biblioteczne i stali się czytelnikami naszej biblioteki.


Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów:)

Warsztaty wielkanocne - pisanki metodą decoupage oraz kwiaty z bibuły.


Już w tym tygodniu kolejne bezpłatne warsztaty:)
Zapraszamy na kolejne warsztaty w ramach akcji "Rozwijamy Talenty" w Gminie Lipowa. W piątek, 24 marca o godzinie 15:00 rozpoczną się warsztaty wielkanocne - pisanki metodą decoupage oraz kwiaty z bibuły, na których uczestnicy wykonają jajka wielkanocne oraz piękne wiosenne kwiaty.
Na warsztaty zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych:)
Zapisy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej, pod numerem (33) 867 16 74 lub na maila s.wrobel@lipowa.pl

KOLEJNE SPOTKANIE DKK


W dniu 16 marca w naszej bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Omawianą pozycją była książka "Złote okulary" Giorgio Bassani’ego.

WARSZTATY KOMIKSOWE W LIPOWEJ.


Czwartkowe  popołudnie, 16.03, w naszej bibliotece było wyjątkowe - mieliśmy bardzo dużo gości:) O godzinie 17:00 rozpoczęło się spotkanie DKK dla dorosłych, o tej samej porze odwiedziły nas dzieci oraz młodzież z Gminy Lipowa, które uczestniczyły z kolei w warsztatach "Kreacja bohatera fikcyjnego. Jak stworzyć i narysować postać do komiksu lub filmu animowanego", w ramach akcji "Rozwijamy Talenty". Jak widać na zdjęciach humory dopisywały, a zajęcia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Dziękujemy Szymonowi Telukowi, prowadzącemu warsztaty, za pełne inspiracji spotkanie:)

<<>>