Warsztaty plastyczne. Kreacja bohatera fikcyjnego. Jak stworzyć i narysować postać do komiksu lub filmu animowanego.

W najbliższy czwartek, 16.03 o godzinie 17:00 w naszej bibliotece odbędą się bezpłatne warsztaty "Kreacja bohatera fikcyjnego. Jak stworzyć i narysować postać do komiksu lub filmu animowanego". Warsztaty odbędą się w ramach akcji "Rozwijamy Talenty", która właśnie ruszyła w naszej gminie.
Gmina Lipowa rozpoczyna akcję „Rozwijamy Talenty”, która odbywać się będzie pod patronatem wójta Jana Góry. W ramach tej akcji co miesiąc w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej odbywać się będą bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Obecnie trwają zapisy na warsztaty pt. „Kreacja bohatera fikcyjnego. Jak stworzyć i narysować postać do komiksu lub filmu animowanego". Warsztaty poprowadzi wielokrotnie nagradzany za swoje komiksy i ilustracje Szymon Teluk- aktywny od 20 lat malarz, rysownik, ilustrator, współtwórca m.in. postaci Kapitana Niepalnego.
Tworzenie bohatera to podstawa większości komiksów i filmów. Trzeba dokładnie przemyśleć jego osobowość, wygląd ale także atrybuty i towarzyszy. Dowiemy się jak powstali i dla czego podbili cały świat: Garfield, Smurfy, Spongebob, Superman i wielu innych. Kto to jest "antybohater"? Jak ich stworzyć i jak w najprostszy sposób narysować.
Na warsztaty zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz gimnazjum. Zapisy w bibliotece, pod numerem telefonu (33)867 16 74 lub mailowo: s.wrobel@lipowa.pl.
Serdecznie zapraszamy!:)

KOLEJNE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

 

Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 16 lutego. Omawianą pozycją była książka:
Ostatnią kartą jest śmierć Anny Klejzerowicz.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie w marcu (najbliższy czwartek 16.03 o godzinie 17:00). Porozmawiamy na temat pozycji Złote okulary Giorgio Bassani’ego.

 

Piękne bukiety na Dzień Kobiet powstały w bibliotece w Lipowej.


W dniu 6 marca w naszej bibliotece odbyły się warsztaty bibułkarskie, zorganizowane przez Gminę Lipowa. Dzieci oraz dorośli tworzą piękne bukiety, które wszyscy uczestnicy mogą zabrać do domu i podarować komuś bliskiemu w nadchodzący Dzień Kobiet:) Dziękujemy Pani Elżbiecie Wiśle, za prowadzenie spotkania, a uczestników zapraszamy do śledzenia naszego fanpage na facebooku oraz strony internetowej - już wkrótce podamy szczegóły kolejnych warsztatów.

SPOTKANIE Z WITEM SZOSTAKIEM


3 marca w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Witem Szostakiem. Po bardzo ciekawej rozmowie, można było otrzymać od autora specjalną dedykację:) Zdjęcia ze spotkania poniżej. Bardzo dziękujemy za liczne przybycie:)

WARSZTATY BIBUŁKARSKIE


Już za tydzień, w poniedziałek, 6 marca o godzinie 15:00 w naszej bibliotece odbędą się warsztaty bibułkarskie przed zbliżającym się Dniem Kobiet. Warsztaty organizuje Gmina Lipowa.
Zarówno dzieci, jak i dorośli nauczą się tworzyć kwiaty z bibuły, które 8 marca będzie można wręczyć swoim najbliższym kobietom:) Warsztaty poprowadzi mieszkanka Gminy Lipowa Pani Elżbieta Wisła. Wstęp bezpłatny. Zapisy w bibliotece lub pod mailem s.wrobel@lipowa.pl. Ilość miejsc ograniczona.

Zachęcamy do uczestnictwa:)

SPOTKANIE AUTORSKIE Z WITEM SZOSTAKIEM


W piątek, 3 marca 2017 o godzinie 17:00 zapraszamy Państwa do Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej na kolejne w tym roku spotkanie autorskie. Tym razem gościem naszej biblioteki będzie Wit Szostak - doktor filozofii, pisarz przełamujący schematy gatunkowe.
Wit Szostak urodził się w 1976 roku, obecnie mieszka w Krakowie. Jest absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej. Debiutował w 1999 roku na łamach "Nowej Fantastyki". Był wielokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza Zajdla, otrzymał ją w roku 2008 za opowiadanie "Miasto grobów. Uwertura". Za powieść "Chochoły" otrzymał natomiast Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. "Wichry Smoczogór" dodatkowo wyróżnione zostały nagrodą Śląkfy. Za powieść "Fuga" został natomiast nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2013, za wydaną w roku 2014 książkę "Sto dni bez słońca" do Paszportu Polityki.
Wit Szostak, to pseudonim artystyczny za którym kryje się człowiek, który kiedyś jeździł po wsiach i uczuł się grać ludowe oberki. Jest muzykiem, który gra na instrumentach ludowych - skrzypcach, gęślach, dudach oraz zapisuje ludowe melodie. Tematyka ta podjęta jest w jego doskonałej książce "Oberki do końca świata". Autor jest także Członkiem Towarzystwa Tischnerowskiego, a prywatnie miłośnikiem twórczości Tolkiena. W marcu pisarz i eseista zawędruje do Lipowej.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy.

WYSTAWA RĘKODZIEŁA UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ GILOWICE / MILÓWKA

W dniu 17.02.2017r. nasza biblioteka miała niezwykłych, ogromnie utalentowanych gości. Odwiedzili nas uczestnicy z Warsztatu Terapii Zajęciowej Gilowice/Milówka wraz ze swoimi opiekunami. A jaki był cel wizyty? Od dziś, w naszej bibliotece oglądać można kolejną, nową wystawę:) Uczestnicy osobiście postanowili więc dostarczyć nam swoje własnoręcznie wykonane prace.
Warsztat w Gilowicach swą działalność rozpoczął 1 grudnia 1993 roku, w późniejszym czasie powstała także filia placówki w Milówce.
Obecnie warsztaty zajmują budynek po Szkole Podstawowej nr 2 w Gilowicach-Rozciętej oraz budynek po Szkole Podstawowej w Milówce Prusowie. Terapia odbywa się w pracowniach:  techniczno-stolarskiej, teatralnej, edukacyjno - scrapbookingowej, tkacko-hafciarskiej, informatyczno - poligraficznej, plastycznej, gospodarstwa domowego, ceramicznej, krawieckiej, sali fizjoterapii oraz gabinecie psychologa. Działa także grupa porządkowo-ogrodnicza. Uczestnicy mają do dyspozycji zadrzewiony ogród i tereny sportowe, w skład których wchodzi trawiaste boisko do piłki nożnej, asfaltowe boisko do siatkówki lub koszykówki i piaszczyste do piłki plażowej. Teren warsztatu przylega do obszarów leśnych i jest enklawą ciszy i spokoju. Podstawowym celem warsztatu jest rehabilitacja społeczna i zawodowa zmierzająca do ogólnego rozwoju każdego uczestnika, poprawy jego sprawności psychofizycznej, zaradności osobistej oraz przystosowania do możliwie niezależnego i samodzielnego życia w środowisku społecznym.
Jest nam niezwykle miło, że warsztaty zechciały udostępnić nam swoje prace, ponieważ kilku twórców pochodzi właśnie z Gminy Lipowa.
Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy:)

WARSZTATY MUZYCZNE


Z okazji dnia zakochanych, w naszej bibliotece odbyły się bardzo ciekawe, muzyczne warsztaty zorganizowane przez Gminę Lipowa. Sylwek Opocza Białas, prowadzący zajęcia, podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą na temat powstawania instrumentów, takich jak piszczałki czy fujarki oraz ich historii i miejsca w naszej kulturze. Następnie każdy uczestnik mógł zobaczyć jak wykonuje się takie instrumenty, a także samemu pomóc w ich wykonaniu. Zajęcia były niezwykle twórcze- podczas trzech godzin, powstało kilka instrumentów! Oczywiście wczoraj nie mogło zabraknąć także muzyki:) Każdy mógł spróbować swoich sił w grze na piszczałkach, na końcu wszyscy uczestnicy wspólnie zagrali natomiast jeden utwór.
Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie, a Panu Sylwkowi za bardzo ciekawie i profesjonalnie poprowadzone zajęcia:)

WALENTYNKI W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W LIPOWEJ


Każdy czytelnik, który 14 lutego odwiedził naszą bibliotekę, otrzymał taki owocowy upominek z pięknym cytatem z wybranej książki...
Dziękujemy za duże zainteresowanie akcją:)

WARSZTATY GRY NA UNIKATOWYCH INSTRUMENTACH


Już w najbliższy wtorek Walentynki!:)
I właśnie w ten dzień, 14 lutego, w godzinach 16-19 w naszej bibliotece odbędą się bezpłatne warsztaty gry na piszczałkach i fujarkach, organizowane przez Gminę Lipowa. Podczas warsztatów będzie można poznać także specyfikę tych instrumentów i proces ich tworzenia. Warsztaty poprowadzi Sylwek Opocza - Białas, który od 5 lat tworzy fujarki i piszczałki m.in. Dwojnice, Piscołki jednootworowe czyli Dutki, Wabiki, czy Fujarki sześciootworowe. Poza tym na każdego, kto tego dnia pojawi się w naszej bibliotece będzie czekał owocowy upominek:)
Zapisy na warsztaty w bibliotece lub mailowo s.wrobel@lipowa.pl.
Warsztaty dla osób w każdym wieku. Decyduje kolejność zgłoszeń.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z HANNĄ GREŃ


16 lutego o godzinie 17:00 zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarką Hanną Greń. Autorka wiślańskiego cyklu ("Cień Sprzedawcy Snów", "Cynamonowe dziewczyny", "Otulone ciemnością") urodziła i wychowała się właśnie w Wiśle, obecnie mieszka natomiast w Bielsku- Białej. Dlatego to te miejscowości i ich okolice uczyniła miejscem wydarzeń swoich kryminalno - obyczajowych powieści. Hanna Greń ukończyła Akademię Ekonomiczną w Katowicach, w 1989 roku obroniła tytuł magistra. Pracowała jako księgowa, przez dwadzieścia lat prowadziła biuro rachunkowe. Jak mówi, miłością do książek zaraziły ją dwie nauczycielki. Pierwszą była jej mama, która nauczyła ją czytać, ale również delektować się słowem pisanym.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH W 2016 ROKU.


                              

W 2016 roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej uzyskała środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest stworzenie warunków do wzrostu czytelnictwa w Polsce.
Za uzyskane środki (9300zł) w roku 2016 zostało zakupionych 397 egzemplarzy nowości.

„WYBUCHOWE PUDEŁKA” – CIEKAWE WARSZTATY W BIBLIOTECE.


W środę, 25.01, gościliśmy w naszej bibliotece kolejną grupę dzieci i młodzieży, które zapisały się na warsztaty plastyczne organizowane przez Gminę Lipowa oraz naszą bibliotekę, w ramach trwających  ferii. Tym razem uczestnicy wykonali "wybuchowe pudełka". Pod tą ciekawą nazwą kryją się piękne, własnoręcznie zdobione pudełka, które mogą być świetną alternatywą dla zwykłych kartek okolicznościowych. Dzieci przygotowały bardzo urozmaicone prace, które z biblioteki powędrowały prosto do ich domów. Mamy nadzieję, że zainspirowane zajęciami, zamiast kupować gotowe kartki w sklepie, dzieci będą teraz przygotowywały takie prezenty dla najbliższych własnoręcznie:) Poniżej efekty pracy uczestników:)

Więcej zdjęć poniżej

WARSZTATY Z DECOUPAGE – SZKATUŁKI ORAZ PUDEŁKA NA DROBIAZGI


Za nami pierwszy tydzień ferii. W naszej bibliotece minął on pod znakiem gier planszowych. Odbyły się trzy spotkania, podczas których dzieci mogły nauczyć się tradycyjnych, starych gier takich jak cymbergaj grzebieniowy, pchełki, bierki. Oprócz tego, codziennie od godziny 8 do 15 dla wszystkich zain­tere­sowa­nych­ dostępne są najnowsze planszówki, które zdobyły swoich fanów na całym świecie.
Obecny tydzień rozpoczęliśmy natomiast od warsztatów rękodzieła. W poniedziałek, 23.01, dzieci i młodzież z naszej gminy wykonały piękne szkatułki oraz pudełka na drobiazgi metodą decoupage. Powstały oryginalne dzieła, które każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą do domu. Humory dopisywały wszystkim uczestnikom, co jest najważniejsze przy tworzeniu:)

KOLEJNE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI


W dniu 19.01.2017r. odbyło się kolejne spotkanie
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Omawianą pozycją była książka:
Anglik na wsi. Życie w zapadłej dziurze we Francji Michaela Sadlera.
Na kolejnym spotkaniu rozmawiać będziemy na temat pozycji Anny Klejzerowicz Ostatnią kartą jest śmierć.

FERIE W BIBLIOTECE W LIPOWEJ


Serdecznie zapraszamy na Ferie w Gminie Lipowa. Na naszych najmłodszych mieszkańców czekać będzie sporo atrakcji. Odbędą się bezpłatne warsztaty, na których powstaną „szkatułki” i „wybuchowe pudełka”. Od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Gminnej Biblioteki Publicznej najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli skorzystać z malowanek, nowych gier, jak również ułożyć puzzle 3D! A przez 4 dni będziemy przypominać stare gry, takie jak bierki, pchełki, czy… Cymbergaj grzebieniowy. Ta ostatnia, to polska gra zręcznościowa, która liczy sobie ponad 100 lat. Wspominana często w książkach Edmunda Niziurskiego i Adama Bahdaja. Prosta, lecz emocjonująca jak mecz piłki nożnej. Popularna w latach od 60-tych do 80-tych XX wieku.

PIERWSZE SPOTKANIE AUTORSKIE W 2017 ROKU JUŻ ZA NAMI


W dniu 12.01.2017r. o godzinie 17:00 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie autorskie w ramach działającego w bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. W tym miesiącu gościliśmy u siebie Pawła Urbańca, dziennikarza muzycznego, a zarazem współautora książki "Woodstock 1969. Najpiękniejszy weekend XX wieku" oraz autora "O życiu i muzyce z legendami jazzu". Wszyscy zebrani usłyszeć mogli o etapach powstawania publikacji oraz pasji autora, dzięki której mógł powstać materiał do tej książki. Spotkanie urozmaicone zostało pokazem zdjęć autora z legendami muzyki, których spotkał. Dziękujemy Panu Pawłowi za spotkanie oraz trzymamy kciuki za powstanie kolejnej publikacji.

 

„Kwiaty” Pani Teresy Szewczyk.


W dniu 10.01.2017r. w naszej bibliotece zagościła pierwsza w tym roku wystawa. Tym razem oglądać można obrazy Pani Teresy Szewczyk. Mieszkanka Jeleśni ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Często tematem jej prac są kompozycje kwiatowe. Malarka czerpie inspiracje z otaczających ją krajobrazów rodzinnej miejscowości.
Do obejrzenia wystawy "Kwiaty" zapraszamy przez najbliższy miesiąc, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKIJ


Dnia 4 stycznia 2017r. nasza biblioteka rozpoczęła akcję „Uwalnianie książek”. Akcja ta popularna jest na całym świecie pod nazwą bookcrossing i ma na celu popularyzowanie czytelnictwa, a także obdarowywanie książki drugim życiem. To także świetna zabawa, a nawet moda. Jeżeli masz w domu książki, które już przeczytałeś, włącz je do akcji - „uwolnij” od kurzu i zapomnienia.

Jeżeli chcesz uwolnić jakąś swoją książkę:

● przynieś ją do biblioteki
● książka zostanie umieszczona w przygotowanym miejscu, na Półce uwalniania książek

Jak korzystać z „uwolnionych książek”:


● każdy chętny może zabrać uwalnianą książkę do domu
● po przeczytaniu książki można przekazać ją dalej, innej zainteresowanej osobie lub zostawić dla siebie

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji wszystkich mieszkańców Gminy Lipowa.

SPOTKANIE Z PAWŁEM URBAŃCEM


Kilka dni temu powitaliśmy nowy, 2017 rok. Wraz z nim ruszamy z naszymi cyklicznymi wydarzeniami.
W tym roku zaczniemy od spotkania autorskiego. 12.01 o godz. 17:00 serdecznie zapraszamy Państwa na spotkanie z Pawłem Urbańcem, dziennikarzem aktywnie działającym  w środowisku muzycznym, a także autorem książki  „O życiu i muzyce z legendami jazzu”. Książka jest zapisem kilkudziesięciu rozmów autora z legendarnymi muzykami jazzowymi. Wśród rozmówców są niemal same gwiazdy i klasycy jazzu. Młody dziennikarz pyta przede wszystkim o muzykę, próbuje również uzyskać odpowiedź na temat definicji jazzu. Książka jest ewenementem na rynku wydawniczym, zbiór rozmówców jest sensacją samą w sobie. Paweł Urbaniec na swojej drodze spotkał już wielu legendarnych artystów. Wywiady przeprowadzał na całym świecie, od Bielska-Białej po Nowy Jork. Książka dodatkowo urozmaicona została serią grafik – portretów autorstwa Rafała Mroza.
Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Zarówno naszych czytelników, których na pewno zainteresuje jak powstawała książka, ale również fanów muzyki, nie tylko jazzowej. Na spotkaniu porozmawiamy także o niezwykłej pasji – która pozwala objechać cały świat:)
Spotkanie urozmaicone będzie specjalnie przygotowanym przez autora slajdowiskiem.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

ZAKŁADKI DO KSIĄŻEK JUŻ DO ODEBRANIA W BIBLIOTECE


Dzisiaj, prosto z drukarni przyjechały do nas gotowe zakładki do książek, promujące naszą gminę. Zakładki są efektem pracy dzieci z Gminy Lipowa, które wystartowały w konkursie plastycznym na nowy gadżet gminny. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki, skąd można zabrać gotową zakładkę do domu:)

DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI W MIJAJĄCYM ROKU


Dwa dni temu podsumowaliśmy czytelnictwo w naszej bibliotece w mijającym, 2016 roku. Towarzyszyło temu kilka ciekawych statystyk, z którymi można się jeszcze zapoznać w tekście poniżej. Dziś chcielibyśmy podsumować natomiast całą działalność biblioteki, jaka miała miejsce w upływającym roku. Nasza biblioteka to bowiem nie tylko miejsce, gdzie czytelnicy przychodzą wypożyczyć, czy oddać książki. To także szeroka działalność kulturalna oraz promująca czytelnictwo zarówno wśród najmłodszych, jak i starszych osób.
W bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki, który zrzesza fanów czytania. Raz w miesiącu uczestnicy spotykają się w naszej siedzibie, aby porozmawiać o nowościach wydawniczych. W roku 2016 omawialiśmy takie książki jak „Papierowa dziewczyna” Guillaume Musso, „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Swietłany Aleksijewicz, „Cena krwi” Tany’y Huff, „Miłość rano, miłość wieczorem” Marii Nurowskiej, „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona, „Motylek” Katarzyny Puzyńskiej, „Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką” Beaty Sabały – Zielińskiej, „Chata” Williama P. Younga oraz „Trucicielka i inne opowiadania” Erica Emmanuela Schmitta.
W ramach klubu, minimum raz w miesiącu organizujemy także otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bezpłatne spotkania autorskie. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć wybitnych i zarazem bardzo różnorodnych twórców. Nasze zaproszenie przyjął laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich oraz Paszportu Polityki Jacek Dehnel, krakowski dziennikarz, nominowany do najważniejszej polskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press 2010 w kategorii "wywiad" Bartek Dobroch, Antoni Piechniczek – legenda polskiej piłki nożnej, Łukasz Orbitowski – nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”, Jacek Pikuła, legendarny grajek z Katowic, społecznik o ogromnym sercu, opiekun dzieci, przewodnik bezdomnych, autor poradnika nieporadnego „Skrawek nieba”. Nasi czytelnicy mogli spotkać się także z Klaudią Kopiasz, pochodzącą z Bielska – Białej, a mającą korzenie również w Lipowej młodą pisarką literatury kobiecej, pochodzącą z Żywiecczyzny, autorką książki „Tu i Teraz, czyli krótka historia o medycynie, życiu i miłości” - Ewą Pielą, a także Łukaszem Wojtusikiem, dziennikarzem radia TOKFM, współzałożycielem radiowego klubu książki „Poczytalni”, a zarazem autorem książki „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”, która jest zbiorem dwunastu rozmów autora z o. Leonem Knabitem. Cykl spotkań autorskich zamknął w tym roku Pan Władysław Motyka, regionalista pochodzący z pobliskiej Milówki. O górach i góralszczyźnie rozmawialiśmy z nim przy okazji promocji jego najnowszej książki „Beskidy i Tatry straż góralskiej watry”.
W bibliotece spotykaliśmy się także z najmłodszymi. Odwiedzały nas przedszkolaki, które poznały dzięki temu kolejne, ciekawe miejsce w naszej gminie oraz uczniowie naszych szkół. Zarówno dla nich, jak i dla dorosłych, organizowaliśmy liczne warsztaty. Zajęcia przed Wielkanocą z quillingu, wikliny papierowej oraz decupage przeprowadziła Pani Liliana Wójtowicz ze Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej. Zainteresowani mogli brać także udział w warsztatach świątecznych, na których wykonywali palmy wielkanocne. Przed Świętami Bożego Narodzenia warsztaty w rękodzieła odbyły się także w filii w Twardorzeczce. W głównej siedzibie ozdoby choinkowe młodzież ze Szkoły Podstawowej z Lipowej wykonywała natomiast pod czujnym okiem Pani Władysławy Klinowskiej ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. Z najmłodszymi mieliśmy także okazję spotkać się przy okazji organizowanego przez bibliotekę oraz Urząd Gminy konkursu na gminny gadżet. Dzieci oraz młodzież miały za zadanie zaprojektować zakładkę do książek, promującą naszą gminę. Gotowe zakładki będzie można zabrać do domu już od stycznia.
Co miesiąc zapraszamy także mieszkańców oraz wszystkich, którzy odwiedzają naszą gminę do obejrzenia nowej wystawy. W tym roku gościliśmy wystawy:  „Obrazy z dziejów Polski” Michała Byliny, „Teka Drzeworytów Jana Wałacha”, „Kolor i pejzaż w malarstwie” Katarzyny Suchoń, „Obrazy malowane ustami” Mikołaja Kastelika, wystawę projektów „Budownictwo służbowe leśne na terenach Żywiecczyzny wg projektów Karola Pietschki”, grafiki, obrazy i rysunki Edwarda Josefowskiego, „Drogami Tischnera” – wystawę osobistych książkowych dedykacji ks. Tischnera udostępnioną nam przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, wystawę prac rękodzielniczych przygotowaną przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. Oglądać można było także prace naszych najmłodszych mieszkańców. W listopadzie – projekty zakładek zgłoszone do konkursu, w grudniu wystawę pokonkursową „Historia w Galopie”. Z niektórymi artystami udało nam się także spotkać oraz porozmawiać o ich pasji i zarazem ciężkiej pracy. Gościliśmy Pana Mikołaja Kastelika, który zademonstrował nam, jak powstają jego dzieła, malowane ustami, na finisażu wystawy gościliśmy z kolei Pana Edwarda Josefowskiego, który jest mieszkańcem naszej gminy.
W grudniu zainicjowaliśmy także cykl spotkań na temat praw człowieka, na których wyświetlamy najnowsze filmy dokumentalne z festiwalu filmowego „WATCH DOCS”. Na sam początek wybraliśmy film „Zima na Lampedusie”. W najbliższym czasie pojawią się szczegóły kolejnych projekcji.
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym czytelnikom, gościom oraz osobom, które wspierają nas w coraz to nowszych działaniach za ten upływający rok. Życzymy im, ale również sobie, kolejnego tak ciekawego i urozmaiconego w nowe wydarzenia Roku 2017!

Zapraszamy do naszej biblioteki!:)

 

CZYTELNICTWO W BIBLIOTECE W LIPOWEJ W 2016 ROKU


Święta Bożego Narodzenia już za nami. Teraz wielkimi krokami zbliżamy się do pożegnania Starego Roku... Jest to doskonały czas na podsumowania. Również nasza biblioteka postanowiła prześledzić mijający rok 2016. Na początek kilka statystyk:)
W mijającym roku nasza biblioteka wypożyczyła czytelnikom 15 165 egzemplarzy książek. Przeważała literatura piękna, na drugim miejscu uplasowała się literatura dla dzieci i młodzieży, na końcu literatura popularnonaukowa. Najaktywniejszy czytelnik wypożyczył w roku 2016 - 385 książek. Drugie miejsce to 279 przeczytanych książek, trzecie - 222 książki. Pozostali czytelnicy wypożyczyli poniżej 200 pozycji. Jeżeli chodzi o najbardziej poczytne książki, które znajdują się w naszej bibliotece, poniżej podajemy listę 10 najpopularniejszych pozycji:


1) "Wymarzony dom" Magdalena Kordel
2) "Wymarzony czas" Magdalena Kordel
3) "Będziesz tam?" Guillaume Musso
4) "Uratuj mnie" Guillaume Musso
5) "Central Park" Guillaume Musso
6) "Szczęśliwy dom" Krystyna Mirek
7) "Rok w poziomce" Katarzyna Michalak
8) "Długa droga do domu" Joanna Jax
9) "Słodka morska bryza" Barbara Delinsky
10) "Jutro" Guillaume Musso

KOLEJNE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI


W dniu 15.12.2016r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Omawianą pozycją była książka:
Trucicielka i inne opowiadania Erica – Emmanuela Schmitta.
Na kolejne spotkanie wszystkich zainteresowanych zapraszamy 19.01.2017r. Rozmawiać będziemy o książce Anglik na wsi Michaela Sadlera.

KOLĘDOWANIE Z ZESPOŁEM LIPOWIANIE

Choinka już ubrana, teraz można zacząć kolędować:) Dzisiaj naszą bibliotekę, ze świątecznymi życzeniami odwiedził Regionalny zespół pieśni i tańca Lipowianie. Raz jeszcze bardzo dziękujemy za te góralskie odwiedziny:)

 

ŚWIĄTECZNA CHOINKA PRZYGOTOWANA PRZEZ NAJMŁODSZYCH CZYTELNIKÓW


W dniu dzisiejszym w naszej bibliotece odbyły się świąteczne warsztaty, które przeprowadziła Pani Władysława Klinowska, ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h Ziemi Żywieckiej. Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lipowej nauczyli się, jak samemu wykonać piękne, świąteczne ozdoby na choinkę. Uczniowie ręcznie wykonali aniołki oraz oryginalne śnieżynki. Po wykonaniu pracy nasi najmłodsi czytelnicy przyozdobili choinkę znajdującą się w bibliotece oraz żegnając się zaśpiewali piękną kolędę. Bardzo dziękujemy Pani Władysławie za przeprowadzenie wspaniałych warsztatów, a dzieciom za zaangażowanie w pracę

WYSTAWA POKONKURSOWA „HISTORIA W GALOPIE”


Po wystawie rękodzieła przygotowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h Ziemi Żywieckiej i udostępnionej nam przez uprzejmość Pani Władysławy Klinowskiej oraz wystawie zakładek, które zaprojektowali uczniowie szkół podstawowych z Gminy Lipowa przyszedł czas na ostatnią w tym roku wystawę, która zagościła w siedzibie naszej biblioteki. Do połowy stycznia oglądać można wystawę pokonkursową "Historia w Galopie". Są to prace plastyczne uczniów szkół podstawowych, które zgłoszone zostały do piątej edycji Gminnego Konkursu Plastycznego, pod patronatem Wójta Gminy Lipowa Jana Góry.
Konkurs został zorganizowany z okazji Święta Odzyskania Niepodległości oraz Święta Szkoły w Słotwinie. Zadaniem uczniów było przedstawienie wizerunku polskiego żołnierza bądź bohatera narodowego na koniu.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.

SPOTKANIE Z PANEM WŁADYSŁAWEM MOTYKĄ.

W dniu 12.12.2016r. o godzinie 17:00 odbyło się kolejne, a zarazem ostatnie w tym roku spotkanie autorskie. Tym razem gościliśmy u siebie Pana Władysława Motykę, pochodzącego z Milówki. Powodem spotkania była promocja jego najnowszej książki "Beskidy i Tatry straż góralskiej watry". Jest to już jego 8 publikacja.
Pomimo różnic między góralami beskidzkimi, a podhalańskimi, na spotkaniu skupiliśmy się przede wszystkim na tym, co nas łączy. Już sam tytuł sugeruje przecież łączność między Tatrami a Beskidami. Rozmawialiśmy także o lokalnej działalności, która powinna mieć coraz bardziej uniwersalne i szersze znaczenie.
Po spotkaniu można było zakupić najnowszą książkę Pana Motyki, wraz z podpisem. Wszystkich, którzy nie mogli dotrzeć na spotkanie, a byliby zainteresowani publikacją, zachęcamy do kontaktu z Beskidzkim Towarzystwem Oświatowym w Milówce.

GMINNY I ZARAZEM BIBLIOTECZNY GADŻET ZAPROJEKTOWALI UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Z GMINY LIPOWA


W dniu 08.12.2016r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Śliwkowa Gmina Lipowa" na projekt zakładki promującej naszą gminę. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie spotkali się z Wójtem Gminy Lipowa Janem Górą oraz Panią Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej Ireną Zych w sali narad Urzędu Gminy Lipowa.
Na początku roku szkolnego uczniowie klas 1-6 szkół podstawowych z terenu Gminy Lipowa zostali zaproszeni do wzięcia udział w nietypowym konkursie plastycznym. Chodziło o zaprojektowanie zakładki do książek. Można było to zrobić dowolną technikę plastyczną, pozwalającą na wielokrotne kopiowanie projektu. Elementem koniecznym było umieszczenie herbu gminy Lipowa oraz wymyślenie i umieszczenie hasła promującego naszą gminę. Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt prac i wybór tych nagrodzonych był niezwykle trudny. W związku z tym zdecydowano się przyznać aż 13 wyróżnień.
Zakładki, które zajęły miejsca 1-3, zastaną podpisane imieniem i nazwiskiem zwycięzców, wydrukowane w limitowanej serii w drukarni i trafią do czytelników biblioteki oraz gości specjalnych Urzędu Gminy Lipowa. Pozostałe można już oglądać na specjalnej wystawie, w siedzibie biblioteki w Lipowej. Zwycięskie zakładki zaprojektowane zostały przez Zuzannę Pietrusiak z kl. IV (SP Leśna), Natalię Jasek z kl. IV (SP Lipowa) oraz Malwinę Stelmaszyńską z kl. IV (SP Twardorzeczka). Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do śledzenia fanpage biblioteki oraz strony internetowej, na których podamy, gdy tylko gotowe zakładki dotrą do biblioteki :)

 

WARSZTATY ARTYSTYCZNE


W dniu 22 i 23.11.2016 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Twardorzeczce odbyły się warsztaty świąteczne, zorganizowane przez nauczycieli świetlicy szkolnej Panią Paulinę Jagosz i Ewę Gonczarenko. Warsztaty prowadziła Pani Anna Knapek, pracownik filii biblioteki w Twardorzeczce. Pierwszego dnia uczestnicy wykonali kartki bożonarodzeniowe haftem matematycznym. Dzień później młodzież wykonywała kule świąteczne, ozdoby z szyszek oraz szyła laleczki.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA PROJEKT ZAKŁADKI


W połowie września Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej wraz z Urzędem Gminy Lipowa ogłosiła konkurs plastyczny "Śliwkowa Gmina Lipowa" na projekt zakładki promującej naszą gminę. Rozstrzygnięcie konkursu wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w najbliższy czwartek, 08.12.2016r. o godzinie 12:00 w siedzibie biblioteki.

Poniżej podajemy listę laureatów:

I miejsce- Zuzanna Pietraszko, SP Leśna
II miejsce- Natalia Jasek, SP Lipowa
III miejsce- Malwina Stelmaszyńska, SP Twardorzeczka
IV miejsce- Lena Jakubiec, SP Twardorzeczka


Osoby wyróżnione:

Julia Konstanty - SP Lipowa
Daria Stwora, SP Lipowa
Filip Wisła - SP Lipowa
Aleksandra Knapek - SP Lipowa
Magdalena Biela - SP Sienna
Zuzanna Wolny, SP Słotwina
Małgorzata Konior, SP Słotwina
Małgorzata Matuszek, SP Sienna
Zuzanna Biela, SP Twardorzeczka
Julia Wieczorek, SP Słotwina
Amelia Kogut, SP Sienna
Klaudia Binda, SP Leśna
Stanisław Śliwa, SP Twardorzeczka


Dziękujemy wszystkim dzieciom, które włożyły bardzo dużo pracy w swoje projekty. Wszystkie zakładki oraz hasła promujące naszą gminę były bardzo ciekawe i jury miało spory problem, aby je ocenić. Gratulujemy także zwycięzcom oraz wszystkim wyróżnionym.
Wszystkie prace zgłoszone do konkursu stworzyły piękną wystawę, którą do poniedziałku można podziwiać w siedzibie biblioteki.
Zapraszamy:)

PROJEKCJA FILMU W BIBLIOTECE W LIPOWEJ


Za nami mnóstwo ciekawych spotkań autorskich, wystaw, warsztatów, dyskusji o książkach. Tym razem Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej wraz z Urzędem Gminy Lipowa serdecznie zapraszają Państwa na zupełnie inne wydarzenie.
9 grudnia (piątek) o godzinie 17:00 w siedzibie biblioteki w Lipowej (Lipowa 708, budynek Urzędu Gminy) w ramach projektu „WATCH DOGS – Zrób to sam”, odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Zima na Lampedusie”.
"Zrób to sam" to nowy projekt realizowany przez organizatorów festiwalu WATCH DOCS – Społeczny Instytut Filmowy i Helsińską Fundację Praw Człowieka przy wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w ramach którego siedem wybitnych dokumentów prezentowanych podczas minionych edycji festiwalu może zostać udostępnionych wszystkim osobom i instytucjom w Polsce chętnym zorganizować pokaz, połączony z debatą lub rozmową.
Zdjęcia do dokumentu „Zima na Lampedusie”, w reżyserii Jakoba Brossmanna, kręcone były na tytułowej włoskiej wyspie, którą  prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera  bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny.


Zapraszamy do obejrzenia trailera filmu:
http://www.watchdocs.pl/2016/a/zima_na_lampedusie-film-183-pl.html

O GÓRALACH I GÓRALSZCZYŹNIE W BIBLIOTECE W LIPOWEJ


12 grudnia Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie autorskie. Tym razem gościć będziemy pochodzącego z Milówki regionalistę, Pana Władysława Motykę. Spotkanie, na które wstęp jest bezpłatny, odbędzie się o godzinie 17:00.


Pan Władysław jest absolwentem historii i podyplomowych studiów administracji publicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2005 – 2011 pełnił funkcję wiceprezesa Związku Podhalan w Polsce, którego obecnie jest Honorowym Członkiem. W roku 1992 założył Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, które podejmuje inicjatywy związane z upowszechnianiem kultury, sztuki, czy ochroną dóbr kultury i tradycji. Władysław Motyka jest autorem takich książek, jak – Tam trza kwitnoć ka sie rośnie. Podhalański ruch regionalny na Żywiecczyźnie, Tu był Piotr. Związki Jana Pawła II z Żywiecczyzną i Beskidami , Śpiewnik górali polskich, Góralski chodnicek Jegomościa Władysława Zązla, Za nasom ślebode, za Ojcyzne miłom. Tradycje górskie i góralskie w Wojsku Polskim, Śpiewnik karpacki, Józef Szczotka (1893-1965) - Piewca góralszczyzny.


Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszej książki Pana Władysława Beskidy i Tatry straż góralskiej watry. Jest to jego ósma publikacja, tym razem poświęcona Związkowi Podhalan i jego rozwojowi na obszarze góralszczyzny polskiej. Autor ukazuje liczne związki górali z Beskidów i Podhala oraz proces skupienia w Związku Podhalan wszystkich grup górali polskich. Mocną stroną książki są unikatowe fotografie, zwłaszcza z czasów II Rzeczypospolitej oraz mapy, ukazujące zasięg działania ZP, przygotowane specjalnie do tego wydawnictwa.
Podczas spotkanie będzie możliwość zakupu najnowszej książki Pana Motyki oraz zdobycie podpisu autora.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ŁUKASZEM WOJTUSIKIEM


Za nami kolejne spotkanie autorskie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. W miniony piątek, 25.11 mieliśmy przyjemność gościć u siebie Pana Łukasza Wojtusika - dziennikarza związanego z Radiem TOK FM, założycielem Radiowego Klubu Książki POCZYTALNI, laureatem Nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Wszyscy przybyli na spotkanie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat pracy dziennikarskiej, a także poznać kulisy powstawania książki "Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko", która jest zapisem 12 rozmów, które autor przeprowadził z ojcem Leonem Knabitem.

Poniżej klika zdjęć ze spotkania.

\

O ŚMIERCI I NIE TYLKO… KOLEJNE SPOTKANIE  AUTORSKIE W LIPOWEJ


Już za tydzień, 25.11.2016r. o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie. Tym razem naszym gościem będzie Łukasz Wojtusik, autor książki "Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko". Książka to zbiór dwunastu rozmów, które Łukasz Wojtusik przeprowadził z ojcem Leonem Knabitem.
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

KOLEJNE SPOTKANIEDYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

W dniu 17.11.2016r. odbyło się kolejne w tym roku spotkanie
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Omawianą pozycją była książka:
Chata Williama P. Younga.

 

O MEDYCYNIE, ŻYCIU I MIŁOŚCI… W BIBLIOTECE W LIPOWEJ

W dniu 17.11.2016r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej odbyło się spotkanie autorskie i promocja książki Ewy Pieli, pochodzącej z Żywiecczyzny autorki książki Tu i Teraz, czyli krótka historia o medycynie, życiu i miłości. Po rozmowie na temat książki, uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat medycyny naturalnej, która jest drugą pasją Pani Ewy.
Bardzo dziękujemy Pani Ewie oraz wszystkim czytelnikom za spotkanie.

SPOTKANIE AUTORSKIE JUŻ W NAJBLIŻSZY CZWARTEK


Przypominamy, że już w najbliższy czwartek, 17.11. 2016r. o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie i promocja książki Ewy Pieli "Tu i Teraz, czyli krótka historia o medycynie, życiu i... miłości". Wszystkich miłośników książek oraz osoby zainteresowane zdrowiem i medycyną naturalną zapraszamy do siedziby naszej biblioteki w Lipowej.
Wstęp wolny
.

BAJKOWA WYSTAWA W LIPOWEJ


W listopadzie Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej przygotowała niespodziankę również dla dzieci. Jak co miesiąc zaprasza na nową wystawę, tym razem zaciekawić może ona jednak nie tylko dorosłych. Przez miesiąc w głównej siedzibie oglądać będzie można wystawę Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. Składa się ona z rękodzieła stworzonego zarówno przez osoby prowadzące zajęcia w stowarzyszeniu, jak i samych uczestników warsztatów. Znalazły się tutaj bajeczne maskotki oraz piękne, regionalne kwiaty z bibuły, które są wizytówką naszego regionu.
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych działa od 1997 roku. Pomaga w aktywizacji osób niepełnosprawnych, włączaniu ich w życie społeczne miasta, rozwoju zawodowym i osobistym. W zarządzie stowarzyszenia przez wszystkie lata stale działała Pani Władysława Klinowska, która w roku 2002 za swoje zaangażowanie została odznaczona Orderem Uśmiechu. Dzięki uprzejmości Pani Władysławy, wystawa zawędrowała również do Lipowej.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wystawy od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy biblioteki.

KOLEJNE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI


W dniu 20.10.2016r. odbyło się kolejne w tym roku spotkanie
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Omawianą pozycją była książka:
Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak, Beaty Sabały – Zielińskiej.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MIESZKANKĄ ŻYWIECCZYZNY


Już dziś miło nam zaprosić Państwa na kolejne spotkanie autorskie, które odbędzie się w naszej bibliotece w listopadzie. Tym razem spotkamy się z Panią Ewą Pielą, pochodzącą z Żywiecczyzny autorką książki

Tu i Teraz, czyli krótka historia o medycynie, życiu i miłości
Wszystkich zainteresowanych zdrowiem i medycyną naturalną zapraszamy 17.11.2016r. o godzinie 17:00, do siedziby naszej biblioteki

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI


Już jutro, 20.10.2016r. o godz. 17:00 zapraszamy do naszej biblioteki na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą pozycją będzie książka Beaty Sabały - Zielińskiej "Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką".
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych:)


Okładka książki Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką

 

<< >>